25 Ocak 2008

Kaybolanları bulma-1

Dün trende bir poster gördüm. Kalabalık olduğu için fotoğrafını çekemedim. Kirin (önde gelen içecek yapımcısıdır, alkolüler de dahil) "Showa-kissa" adında bir kutu-kahve çıkarmış.

Biraz açıklama gerekecek:
Showa dönemi: Japonlar bati takvimini kullanmakla beraber yılları imparatora göre saymaya da devam ederler. Bizim Hirohito olarak bildiğimiz imparator onlar için İmparator Showa'dır. Onun tahtta olduğu dönem de Showa dönemi. 1926–1989 arasını kapsar. Yani 20.yy'ın büyük bir dönemi.

Kissa, kahvehane'ye karşılık gelir.
Kutu kahve ise teneke kutuda soğuk-sıcak satılan bir nesne. Salaryman'ler arasında çok yaygındır.

Bu ürünün arkasında ne var?

Basit bir nostalji değil. Showa denince savaş günleri değil, savaş sonrası kalkınma ve hızla refahın arttığı dönem akla gelir. O dönemle ilgili sergiler kitaplar da artışta. Posterde öz olarak o dönemin sıcaklığı ve kahvenin tadı vurgulanmıştı. İnsanlar 2000'lerden sonra artan bencilliği, ekonomik durgunluğu, çok da parlak gözükmeyen geleceği, kaybolan değerleri özlüyor çünkü. O zaman herkes daha mutluydu, diyorlar sanki.

1 yorum:

UYUYAN TANRIÇA dedi ki...

benim adim berat, 32 yasinda bir bayanim ve 13 yasindaki kizim ile beraber Japonya'yi gormeyi ve bir sure (3ay kadar) Japonya'da kalmayi planliyoruz.Haziran'da baslayip Eylul'de donecegiz yani.Ama bunun icin tur kullanmak istemiyoruz , daha once de pek cok yere tursuz gittik,
sormak istedigim,buradan ucsak ,orasi icin kendi otel rezervasyonumuzu yaptirmis olsak,kendi basimiza 3 ay gezebilir miyiz? guvenli midir?fiyat olarak pahaliya mi gelir?yada sehirden sehire kucuk pansiyonlarda kalarak guveli sekilde gezebilir miyiz? turistlere daha pahali fiyat uygulamasi var midir? fikrinizi ogrenmek isterim.tesekkurler
beratcelik75@hotmail.com